top of page

Mis on vektorgraafika ja milleks kasutatakse?

Mis on vektorgraafika?


Vektorgraafika on arvutigraafika liik, kus joonistatud/joonestatud objektid (erinevad kujundid) on esitletud matemaatiliste valemite abil (alguspunkt, suund, kumerus). Objekte on võimalik lihtsasti üksteisest ette ja taha poole liigutada, pöörata või ‘’peegeltada’’, luua kontuurjooni, värviga täita, venitada, joondada.


vektorgraafika vs pikselgraafika
Vektorgraafika vs pikselgraafika

Miks vektorgraafika?


Vektorgraafiliste joonise/joonistuse lõpptulemus on väga kvaliteetne. Eriti oluline on see juhul, kui pildi suurust või värve soovitakse hiljem muuta, nt. veebilehele kohandamisel või trükkimiseks. Nii pildi vähendamisel kui ka suurendamisel jäävad vektorgraafikas kujutised palju parema kvaliteediga, kui näiteks pikselgraafikas (mida kasutatakse fotode loomisel). Pikselgraafika ja vektorgraafika erinevust saad näha blogis oleval pildil.


Kus kasutatakse?


Vektorgraafilisi jooniseid kasutatakse: ärilistel eesmärkidel (logo, plakatid, reklaamid, infograafika, diagrammid); projekteerimisel (masinad, ehitised); trükistel (suuremõõtmelised plakatid/reklaamid, illustratsioonid, kleebised, t-särgid); fontide loomisel (font = kirjastiil = kirjatüüp); meelelahutuses (arvutimängude loomiseks, filminduses).


Lisaks: Graafiline disainer kasutab enamasti oma töös: fotosid, kirjastiile, vektorgraafilisi objekte; ta loob visuaalse kommunikatsiooni, ühendadeds ideid ja sõnumeid.

Jooniseid on võimalik salvestada paljudes erinevates formaatides, neist populaarseimateks pean JPEG, PNG ja PDF formaate.


Vektorgraafiliste jooniste tegemiseks kasutatakse kõige enam järgnevaid tarkvarasid: Adobe Illustrator, Corel Draw, Freehand, Inkscape. Isiklikult eelistan Adobe tarkvara.


Kas teatsid…

…, et vektorgraafika võimaldab digitaalseks muuta Sinu käekirja?


Keegi Sinu tuttav on huvitatud sellest infost?

Ole aga lahke ning jaga postitust temaga!


Seniks, kirjutamiseni ja lugemiseni!

Comments


bottom of page